SKU#: SDR240-48
Effektivt 240 W switchat nätaggregat för DIN-skena (48 VDC, 5 A). Utrustad med aktiv PFC-funktion, 94 % verkningsgrad och omfattande överbelastnings- och kortslutningsskydd. Den smala och platsbesparande konstruktionen gör den idealisk för krävande industriella automations- och styrsystem.
Mängdrabatt
Omedelbart tillgänglig
Produktbeskrivning
Tekniska data
DIN-skenmonterad switchad strömförsörjning.
Överbelastnings- och kortslutningsskydd.
Beställningskod:SDR240-48
Inmatningsspänning:88-264 Vac  / 124-370 Vdc
Utgångsspänning:48 Vdc
Utgångsström:5 A
Utgångseffekt:240 W
Spänningsreglering:48-55 Vdc
Ripple-spänning:50 mVpp max.
Verkningsgrad:94 %
Anslutning:skruvanslutning
Mått (LxHxD):63x125,2x113,5 mm