SKU#: MCB2B-16A
Automatsäkring B 16 A 2-polig 400 V AC/125 V DC
Mängdrabatt
Tillfälligt slut i lager
Produktbeskrivning
Tekniska data
Automatsäkring för DIN-skena, 2-polig.
B-kurva (snabb).
Beställningskod:
MCB2B-16A
Spänningshållfasthet:
400 Vac  50-60 Hz  /  125 Vdc
Brytförmåga:
16 A
Brytkapacitet:
6 kA
Utlösningskurva:
B  (snabb)
Skyddsklass:
IP 20
Drifttemperatur:
-25...+55 °C
Livslängd:
20 000 manövreringar  (mekanisk)
Montering:
35 mm DIN-skena
Anslutning:
skruvanslutning
Ledararea:
1-35 mm² (enkeltrådig)
1-25 mm² (flermånadstrådig)
Mått (DxBxH):
88x35x69 mm