SKU#: MCB2C-10A
Automatsäkring C 10 A 2-polig 400 V AC / 125 V DC
Mängdrabatt
Tillfälligt slut i lager
Produktbeskrivning
Tekniska data
Kretsbrytare för DIN-skena, 2-polig.
C-kurva (långsam).
Beställningskod:
MCB2C-10A
Spänningshållfasthet:
400 Vac 50-60 Hz / 125 Vdc
Brytström:
10 A
Brytförmåga:
6 kA
Utlöskurva:
C (långsam)
Tätningsklass:
IP 20
Drifttemperatur:
-25...+55 °C
Livslängd:
20 000 manövreringar (mekanisk)
Montering:
35 mm DIN-skena
Anslutning:
skruvanslutning
Ledararea:
1-35 mm² (enkeltråd)
1-25 mm² (flertråd)
Mått (DxBxH):
88x35x69 mm